Popularnym w ostatnim czasie schorzeniem stała się mgła mózgowa. Dzieje się tak z pewnością za sprawą pandemii COVID-19, ponieważ udowodniono, że niektórzy pacjenci, którzy przeszli koronawirusa, cierpią na objawy mgły jako powikłanie po hospitalizacji. Na czym polega mgła mózgowa? Jakie są jej objawy i jak skutecznie radzić sobie z nią za pomocą praktyki ruchowej? Podpowiadamy w artykule!
Mgła mózgowa – co to jest?
Stan ten najłatwiej określić jako zbiór charakterystycznych objawów związanych z zaburzeniami organizacji i interpretacji wrażeń zmysłowych, czyli z utrudnioną percepcją. Mgła umysłowa nie jest jednostką chorobową, chociaż może być bezpośrednim następstwem choroby w każdym jej stadium.
Skąd bierze się mgła mózgowa?
Powikłania neurologiczne, które przekładają się na wystąpienie objawów mgły, mogą wynikać z bezpośrednich skutków zakażenia koronawirusem. Częściej są jednak wynikiem ogólnoustrojowej odpowiedzi na zakażenie. Przyczyny mogą być bardzo różne o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Do niektórych z nich zalicza się:
- brak snu,
- stres,
- odwodnienie organizmu,
- nieodpowiednia dieta,
- niektóre przyjmowane leki,
- zmiany hormonalne.
Niekiedy wpływ może mieć również brak odpowiedniej aktywności fizycznej.
Mgła mózgowa u osób z COVID-19
Ostatnio coraz częściej mówi się o mgle mózgowej jako jednym z powikłań, które mogą wystąpić w efekcie zakażenia COVID-19. Podkreśla się, że koronawirus powoduje nie tylko problemy z oddychaniem, ale wpływa również na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu nerwowego. Wykazano, że osoby, które ciężko przeszły COVID-19 mają większą szansę na powikłania w postaci mgły mózgowej. Narażone są na nią również osoby starsze. Objawy mgły mogą pojawić się kilka miesięcy po okresie ozdrowienia.
Objawy mgły mózgowej
Mgła mózgowa jest terminem potocznym, który używa się do określenia specyficznego stanu pacjenta. Nie jest to jednostka chorobowa stosowana w medycynie, jednak ten zespół objawów często występuje jako towarzyszący innym chorobom, takim jak nerwica czy borelioza.
Do najczęstszych objawów zalicza się:
- problemy z koncentracją,
- kłopoty ze skupieniem uwagi,
- zmęczenie,
- chwilowe problemy z pamięcią,
- brak motywacji do podejmowania działań,
- migrena.
Mgła mózgowa – ruch to zdrowie!
Obecnie stan mgły po hospitalizacji COVID-19 nie jest dokładnie zbadany, dlatego ciężko powiedzieć, co dokładnie może wpływać na leczenie objawów. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego życia. Liczne badania wskazują na to, że ruch wpływa na rozwój procesów poznawczych, takich jak pamięć, czy koncentracja. Uważa się zatem, że już niewielka aktywność fizyczna jest w stanie zminimalizować odczuwane objawy. Dodatkowo warto zadbać o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, jak również regularnie ćwiczyć funkcjonowanie swojego mózgu.