Medycyna manualna to nauka o leczeniu i diagnozowaniu czynnościowych zaburzeń czynności ruchu. W terapię wchodzą takie zabiegi jak kręgarstwo, chiropraktyka, masaże czy akupunktura ucha.
Szacuje się, że 85% przypadków przewlekłego bólu ma swoją przyczynę w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych. Suche igłowania (ang. dry needling) jest skuteczną i bezpieczną metodą ich leczenia.
Terapia polega na nakłuciu punktu spustowego przy wykorzystaniu igły akupunkturowej i przynosi poprawę już po pierwszym zabiegu. Punkty spustowe powstają w przeciążanych mięśniach. Są to miejsca pozostające w ciągłym skurczu i wywołujące dolegliwości bólowe, np. punkty spustowe w mięśniach szyi mogą powodować bóle głowy, a w mięśniach pośladkowych objawy podobne są do rwy kulszowej.
Igłoterapii suchej nie należy mylić z akupunkturą – jedynym podobieństwem jest tu rodzaj stosowanej igły.
Wskazania:
- wzmożone napięcia mięśniowe
- ograniczenia ruchomości
- zrosty powięziowe
- zwapnienia śródmięśniowe
- blizny
Przeciwwskazania:
- nowotwory
- epilepsja.
Aurikuloterapia, zwana inaczej akupunkturą ucha, stosowana jest do diagnozowania i leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, szczególnie tych dotyczących układu nerwowego oraz mięśniowo-szkieletowego. Zabieg wzmacnia odporność organizmu, niweluje bóle głowy, migreny i nerwice. Aurikuloterapia stosowana jest także do zwalczania uzależnienia od tytoniu, a nawet alkoholu. Pomaga w zmaganiu się z trądzikiem, cukrzycą, astmą oraz nadciśnieniem.
Jej wykonanie może polegać na użyciu igieł, ale także na masowaniu, uciskaniu i wykorzystaniu magnesów w odpowiednich miejsca na uszach. Ma to na celu pobudzenie konkretnych punktów w małżowinie usznej, dzięki którym usuwane są dolegliwości organizmu. Zabieg ten można stosować codziennie.
Aurikuloterapia, którą oferujemy w naszym centrum rehabilitacji możne być wykonana wraz z innymi zabiegami, między innymi masażem leczniczym, starosłowiańskim masażem brzucha oraz hirudoterapią, czyli aplikacją pijawek lekarskich.
Przeciwskazania:
- nowotwory
- stany ostre
- zawał
- zakrzep tętnicy wieńcowej
- ciąża w pierwszych 2 trymestrach
Kręgarstwo stosowane jest najczęściej w leczeniu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Polega na ręcznym manipulowaniu w obszarze kręgosłupa i ma na celu ustawienia kręgów w taki sposób, aby nie uciskały nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego. Terapia ta pozwala również na przywrócenie ruchomości stawów czy więzadeł i jest skuteczną alternatywą dla preparatów przeciwbólowych.
Prawidłowo i fachowo przeprowadzony przez specjalistów z MTS Stuzik Therapy zabieg pomoże nie tylko uwolnić pacjenta od bólu kręgosłupa, stawów czy też korzonków, może nawet uratować przed operacją.
Przeciwwskazania:
- nowotwory
- stany ostre
- niestabilność więzadłowa