Hirudoterapia
Leczenie pijawkami lekarskimi sposobem na wiele dolegliwości
W pełni naturalną metodą leczenia jest hirudoterapia. Podczas zabiegu wykorzystuje się terapeutyczne działanie pijawek lekarskich. Są one dokładnie wyselekcjonowane i pochodzą wyłącznie z certyfikowanych miejsc, gdzie ich organizmy są specjalnie żywione i odizolowane od innych. Choć leczenie pijawkami znane jest od stuleci na całym świecie, to dopiero w 2004 roku oficjalnie przyjęto tę metodę. Poniżej znajdziesz specyfikę tej techniki.
Jak działa leczenie pijawkami?
Pijawki lekarskie mają działanie nie tylko miejscowe, ale i ogólnoustrojowe, a dzięki temu pozytywnie wpływają na cały organizm. Niegdyś uważano, że pijawki wysysają „zepsutą krew”, co oczywiście nie jest prawdą. Obecnie naukowcy zgodnie twierdzą, że dobroczynny wpływ na organizm ludzki ma hirudyna – białko zawarte w ślinie tych zwierząt.
Położone na ciele pijawki wydzielają substancje czynne biologicznie i farmakologicznie, które mieszają się z płynami ustrojowymi człowieka. Hirudyna zawarta w ślinie organizmów wykazuje działanie zmniejszające krzepnięcie krwi, a z kolei substancje jej towarzyszące łagodzą ból. Co więcej, enzymy uwalniane przez organizmy cechują się działaniem bakteriobójczym i przeciwzapalnym. I, co najważniejsze: regeneracyjnym.
Jak przebiega hirudoterapia?
Na początku zabiegu wykwalifikowany hirudoterapeuta umieszcza na skórze pacjenta pijawki lekarskie. Następnie organizmy przegryzają naskórek i jednorazowo wysysają kilka mililitrów krwi. W tym czasie płyny ustrojowe się wymieniają, a do krwioobiegu pacjenta dostają się dobroczynnie działające substancje.
Całość zabiegu trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut. Najczęściej potrzeba kilku wizyt, aby efektywnie poradzić sobie z daną dolegliwością i poprawić stan swojego zdrowia.
Leczenie ma charakter indywidualny. W zależności od tego, z jakim schorzeniem zgłosił się pacjent, tam będą znajdować się punkty przystawiania pijawek. Po zakończeniu zabiegu pijawki są traktowane jako odpad medyczny i wyrzucane. Nie korzysta się z nich dwukrotnie.
Na 48 godzin przed planowanym zabiegiem, pacjent powinien się odpowiednio przygotować. W tym czasie nie powinno się jeść aromatycznych przypraw, np. curry, czosnek oraz używać tłustych kosmetyków, które mogą stanowić barierę chemiczną dla pijawek. Niewskazane jest również picie alkoholu.
Leczenie pijawkami – wskazania
Najczęściej pacjenci decydują się na leczenie pijawkami, ponieważ szukają w pełni naturalnych metod poprawy swojego zdrowia, a hirudoterapia do takich należy. Główne wskazania do jej wykonania to:
- częste migreny,
- bóle kręgosłupa,
- nadciśnienie tętnicze,
- żylaki kończyn dolnych,
- krwiaki i obrzęki pourazowe,
- choroby reumatyczne oraz zwyrodnieniowe stawów i kości,
- alergie skórne, łuszczyca, ospa wietrzna,
- zapalenia w obrębie jamy ustnej,
- silne bóle menstruacyjne
- trudności z zajściem w ciążę,
- problemy ginekologiczne,
- skłonność do silnych krwawień.
W Centrum Rehabilitacji MTS Struzik Therapy do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Zabieg zawsze wykonywany jest przez uprawnionego i przeszkolonego hirudoterapeutę.