Fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna to w Polsce stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii.
Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich sytuacjach może pomóc i kiedy warto się do niego zwrócić?
Terapia kobiet w ciąży – fizjoterapia pomoże w przypadku dolegliwości bólowych np. pleców, spojenia łonowego czy obrzęków. Obejmuje także przygotowanie do porodu z zakresu: omówienia i przećwiczenia oddechu w porodzie, roli ruchu i pozycji wertykalnych, pomocy osoby towarzyszącej w porodzie
Otrzymasz także informacje jak postępować w pierwszych dniach połogu.
Terapia kobiet po porodzie – bez znaczenia czy poród odbył się siłami natury czy poprzez cięcie cesarskie fizjoterapeuta uroginekologiczny oceni mięśnie brzucha ( ocena rozejścia mięśnia prostego brzucha), mięśnie dna miednicy, pokaże jak mobilizować bliznę po cięciu cesarskim/ nacięciu, pęknięciu krocza, oceni postawę i tor oddechowy. Na podstawie Twoich możliwości zaplanuje bezpieczny powrót do aktywności fizycznej.
Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha – w przypadku zdiagnozowania DRA ( rozejście mięśnia prostego brzucha) fizjoterapeuta zaplanuje terapię w taki sposób, abyś, oprócz indywidualnie dobranych ćwiczeń, prawidłowe nawyki wdrażała podczas codziennych czynności np. spaceru.
Terapia blizny – po cięciu cesarskim, epizjotomi, czy po innych zabiegach ginekologicznych/ w obrębie jamy brzusznej. Nawet wizualnie ładnie wyglądająca blizna może powodować duże dolegliwości, nie tylko w okolicy blizny, ale w rejonach odległych.
Terapia w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu lub obniżeniem narządów, bolesnych miesiączek, bolesnego seksu.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Wizyta rozpoczyna się od bardzo szczegółowego wywiadu. Zapytam Cię o ciąże, porody, częstotliwość wizyt w toalecie, dolegliwości bólowe, blizny, przebyte operacje i wiele innych rzeczy, które czasami, może Ci się wydawać, nie mają związku z Twoim problemem.
Badanie- w zależności od celu wizyty zostanie przeprowadzone badanie oceniające Twój problem (ocena postawy, ocena sposobu oddychania, ocena DRA). W przypadku oceny mięśni dna miednicy można wykonać badanie palpacyjne – każdorazowo za Twoją zgodą.
Po dokładnym wywiadzie i badaniu planujemy Twoją terapię i otrzymujesz zalecenia do pracy w domu.