Elektroliza epte
Przełomową techniką w leczeniu urazów ścięgien jest elektroliza EPTE. W ostatnich latach zyskała na popularności zarówno wśród terapeutów, jak i sportowców. Leczenie elektrolizą EPTE jest niezwykle szybkie i skuteczne oraz efektywnie skraca czas regeneracji ścięgien i mięśni.
Elektroliza EPTE – jak działa?
Zabieg przezskórnej elektrolizy EPTE polega na wprowadzeniu do uszkodzonej tkanki modulowanego prądu galwanicznego przy wykorzystaniu igły do akupresury. Bodziec bezpośrednio oddziałuje na tkanki miękkie, przez co stymuluje regenerację komórek. Terapia stanowi niejaki przełom w szybkim leczeniu sportowców, znajduje zastosowanie głównie tendinopatii i endezopatii. Co ważne, podczas zabiegu dla bezpieczeństwa potrzebne jest USG w celu zachowania 100% pewności, co do konroli miejsca.
W czasie zabiegu do zmienionych patologicznie tkanek miękkich wprowadza się prąd galwaniczny o małym natężeniu. Pod jego wpływem w organizmie zostaje wywołany proces elektrolizy przezskórnej. Za jego pośrednictwem dochodzi do biochemicznych zmian w komórkach, a następnie doprowadza się do powstania kontrolowanego stanu zapalnego, który jest niezbędny do stymulacji procesów gojenia i syntezy kolagenu typu I.
Elektroliza EPTE wywołuje fazę zapalną, która wstrzymana jest w patologicznie zmienionych miejscach. Dzięki temu komórki ulegają pobudzeniu, a chora tkanka ma szansę ulec przemianie w zdrową.
Na efekty nie trzeba zbyt długo czekać, ponieważ już po paru zabiegach bolesność uszkodzonych miejsc ulega zmniejszeniu, a zakres ruchu zostaje powiększony. W tym czasie pacjent nie powinien zażywać leków przeciwzapalnych, ani schładzać leczonego miejsca.
Wskazania do zabiegu
Terapię poleca się osobom aktywnie uprawiającym sport niezależnie od poziomu zaawansowania. Głównym zaleceniem do przeprowadzenia elektrolizy EPTE są tendinopatie, endezopatia które obejmują struktury ścięgien i mięśni Zabieg eliminuje takie schorzenia jak:
- tendinopatia mięśnia nadgrzebieniowego,
- więzadło właściwe rzepki, (kolano skoczka)
- tendinopatia ścięgna Achillesa,
- łokieć tenisisty,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- zrywanie zrostów,
- wszelkie tendinopatie reaktywne mięśni
elektroliza EPTE przywraca zakres ruchomości w stawie oraz skutecznie niweluje ból. Pierwsze efekty widoczne są po paru zabiegach (3-4), a pełna rekonwalescencja trwa ok. 10 tygodni.
Elektroliza EPTE – efekty
Terapia jest techniką aktywującą pierwszą fazę regeneracji ścięgien i mięśni, która została zatrzymana w tendinopatii. Bezpośrednie wprowadzenie prądu galwanicznego do zdegenerowanych części stymuluje proces powstawania nowych, zdrowych tkanek. Elektroliza EPTE reaktywuje macierz kolagenu, dzięki czemu zwyrodniałe struktury są pobudzane do bardzo silnej reakcji regeneracyjnej. Już po pierwszym zabiegu pacjent odczuwa wyraźną poprawę, ponieważ zakres ruchu ulega zwiększeniu, a ból zostaje zniwelowany.
Do największych zalet metody należy jej szybkość oraz niemal 100% skuteczność działania. Co więcej, zabieg trwa jedynie 30 minut i jest lekko odczuwalny – jedynie na początku pacjent może poczuć delikatne szczypanie. Elektroliza EPTE jest alternatywą dla zabiegu chirurgicznego, a około 70% pacjentów udaje się ustrzec przed operacją.
Podczas zabiegu igłę wprowadza się precyzyjnie do miejsca zmienionego patologicznie pod kontrolą USG.
Nasi doświadczeni fizjoterapeuci do każdego Pacjenta podchodzą indywidualnie, a dodatkowo po wizycie każdy pacjent otrzymuje zalecenia i zestaw ćwiczeń, które powinien wykonywać w domu.